Életünk természetes velejárója, hogy nem mindig viselkedünk és cselekszünk elveinknek megfelelően. Elfáradunk, kimerülünk, rossz napunk van, valaki igazságtalanul bánik velünk… és kiábrándító dolgokat vagyunk képesek művelni.
Csúfosan elbuktál? Kudarcot vallottál? A barátod szeme láttára, füle hallatára sárba tiportad legfőbb elveidet?
A legtöbb rosszban van valami jó. Ha már bekövetkezett, használd ki, fordítsd a javatokra. Ha a barátod előtt estél hasra, gondoskodj róla, hogy előtte is kelj föl. Ha csalódást okoztál neki, mutasd meg, hogy lehet egészséges módon kezelni ezeket az érzelmeket.
A kapcsolatok működéséhez szükség van arra, hogy aki hibát követett el, az elismerje, hogy hibázott, ezzel kárt és szenvedést okozott, és a sértett előtt magára vállalja a hibájáért a felelősséget. Akár véletlenül történt, akár szándékosan; akár higgadtan cselekedett, akár indulatból; akár megelőzhette volna, akár nem. Az érzelmi bántás is károkozás: ha az üvöltözéseddel megijesztettél valakit, ha hazudtál, ha nem tartottad be az ígéretedet, akkor fájdalmat okoztál neki, amit már nem tudsz meg nem történtté tenni.
A bocsánatkérés azt jelenti, hogy a tettes a sértett előtt magára vállalja a felelősséget.
Ha kárt okoztál, az őszinte bocsánatkérés természetes része a kártérítés, a jóvátétel (sör), amennyire lehetséges. De sok mindent egyszerűen nem lehet igazán jóvátenni. Ami történt, megtörtént.
A kapcsolatot viszont helyre lehet állítani, újra lehet kezdeni. Ehhez viszont mindkét fél szükséges.
Mit jelent megbocsátani?
Lelkünk és kapcsolataink egészséges működéséhez arra is szükség van, hogy a sértett félként meg tudjunk bocsátani. Ha tőlünk bocsánatot kért a vétkes, el tudjuk fogadni a bocsánatkérést, és képesek legyünk kimondani, hogy nem haragszom, és megbocsátok.
Az őszinte megbocsátás része, hogy hajlandó vagy a dolgot egyszer, s mindenkorra elfelejteni (nem emlegetni, a következő adandó alkalommal nem a másik fejéhez vágni), és hajlandó vagy a személyre úgy tekinteni, mint aki nem okozott kárt neked. Nem a memóriád fölött kell erőszakot gyakorolnod; egyszerűen döntsd el, hogy nem forgatod magadban többé azokat az emlékeket, és ha eszedbe jutnak is, nem azok alapján cselekszel.
Akire neheztelsz, azt börtönbe zárod a szívedben. Kapcsolataidnak is és saját lelki egészségednek is árt, ha erős lakat alatt őrzöd a sérelmeidet. Így előbb utóbb mindenki a börtönödbe kerül, aki egy kicsit is fontos neked. Felnőtt vagy, jól fejlett akarattal; tudod, mit jelent dönteni. Dönts úgy, hogy kiengeded láthatatlan börtönödből az ott raboskodókat!
A megbocsátás a tiszta lap, az újrakezdés lehetőségét teremti meg a kapcsolatban.
Ha borzalmasan viselkedtél, vagy ha a barátod szegte meg a szabályokat, most van itt a tiszta lappal induló újrakezdés ideje!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése